Sünger Çeşitleri

Sünger Çeşitleri

Bilindiği üzere Sünger temizlik işlerinde kullanılan sıvıları içindeki odacıklı sistemiyle daha çok sıvı tutar ve kullanım alanlarına göre çok çeşitlidir. Doğada yapay süngerler üretilmiş olsa bile doğal süngerin yerini tutmamaktadır. Çünkü su tutma kapasitesi ve verimi çok yüksektir. Bu nedenle bocacılarda, cam silenler ve seramik işleri yapanlar doğal süngeri tercih ederler. Yıllardır mutfaklarda ve banyolarda otomobil temizliğinde kullanılan süngerler artık tıp dalında bazı ilaçların içine girmeyi de başarmıştır. Birçok deniz omurgasızı’nında ki gibi süngerlerinde bir koruma mekanizması bulunmaz. Ne kaçarlar ne savaşırlar sabit bir konumda dururlar yalnız bir konu var. Bazen salgıladıkları sıvılar bulunmaktadır. Zehirli veya zehirsiz sıvıları bulunan süngerlerin bu özelliğinden faydalanılarak çeşitli ilaçlar geliştirilmiştir. Süngerler normal hayatımızda kullandığımız temizlik amacı olan sıvıların emilmesi ve o bölgenin sıvılardan kurutulması için kullanılmaktadır. Süngerler çok çeşitli amaçlara göre üretilmiş ve ona göre kullanılmaktadır.

Temizlik süngerler inden başlayan kullanım alanları, Ayakkabı ve cila sürmek için kullanılan süngerlerle devam ederken sonrasında Selülöz süngerler ve banyo süngerleri olmak üzere çeşitlenmeye devam etmiştir. Sıva süngerleri ise inşaatçıların en çok kullandığı temizleme ve düzeltme aracıdır. Temizlik amacıyla kullanılan değişik boyutlarda süngerler bulunmaktadır. Mesela masanın üzerine dökülen bir sıvıyı silmek ve sıvıyı çekmek için elinizle tutabileceğiniz büyüklükte süngerler bulunuyor. Parmaklarınızla tuttuğunuz süngerlerde bulunmaktadır. Bayanların makyajlarını temizlemek için kullandıkları süngerlerde bu şekildedir. Bu tarz süngerlerin sıvı çekme ve süzme özelliği bulunmaz. Sadece o bölgeyi temizler. Genellikle Boyacılık yapan insanların ayakkabı boyarken boyanın öncesinde ayakkabının boya sürülecek kısımlarının temizliği için kullanılan süngerler bulunmaktadır. Bunlar da sıvı çekmez ve sadece yüzeyleri temizleme işlemi yapar. Boyanın sonunda ayakkabının üstüne parlaklık versin diye cila sürülür. Cila süngerleri cila maddesini tutar ve ayakkabınız üzerine sürdüğünüzde ise o maddeyi bırakır. Kullanılan yere göre farklılık arz eden süngerlerden bir kısmı da cam temizliği yapan kişiler tarafından kullanılır. Cam temizliğinde kullanılan sünger yapısı itibariyle çok yumuşak olmalı ve camı silerken çizmemeli, Camda iz bırakmamalı ve yüzeydeki sıvıları sadece o anlık emerek süzme işlemi yapabilmelidir. Selülozik süngerler daha kullanışlı ve daha çok sıvı çekimi ve depolaması yaptığı için tercih edilen banyo süngerlerindendir. Büyük kovalarda ev temizliği yaparken kullanılan suyun yüzeylere dağıtılmasıyla birçok yerde onlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Banyolarda kullanılan çok değişik tarzlarda süngerlerde bulunmaktadır. Banyo yaparken vücudumuza sürülecek süngerlerde kısmen sıvıyı çeker ama fazla sıkıldığından bu tip süngerler sadece yüzeyi silerek temizlik yapmamıza yardımcı olur. Temizlik süngerleri hayatımızın birçok yerinde kullanılmakta ve her türlü temizliği yapmamıza yardımcı oluyor. Normal temizlik dışında kullanım alanları bulunan süngerlerde bulunmaktadır. Araçlarımızı temizlerken kullanılan süngerler ile camların silindiği ve araç lastiklerinin silindiği süngerler de bulunmaktadır. Normal inşaat aşamasında kullanılan sıvacıların kullandığı sıva süngerleri de paketler halinde kullanılmaktadır.

Günümüzde süngerler hemen hemen her yerde işimize lazım olan sıvıları tutan odacıklı hücre yapısıyla bilinen değişik şekillerde ve boyutlarda bulunabilen bir üründür. Doğal olanı makbuldür. Piyasamızda bulunan süngerler sıvı alma kapasitesiyle ayrıldığı gibi yaptıkları iş sınıfıyla da ayrılabiliyor. Görünüş itibariyle oval veya kare olan yüzeyleri düz veya gözenekli olan süngerler de bulunuyor. Yüzeyleri düz olan süngerler genellikle silme ve ovalama işlerini yaparken sıvı tutmazlar. Gözenekli olan süngerler ise sıvıyı olduğu gibi emer ve sıkıldığında bırakır. Görevleri ayrı ayrı olan süngerler insanların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kullanacağınız yere göre tercihinizi yaparak kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın